Pri dome „zabudli lešenie“. Vyhrali architektonickú cenu.

Architekti otec a syn Burákovci „zabudli“ pri dome „lešenie“. Sympatie ľudí im vyniesli prestížnu cenu.KOŠICE. V celoslovenskej súťaži Slovenskej komory architektov CE•ZA•AR 2012 vyhralo Cenu verejnosti košické rodinné duo Dušan a Michal Burák za moderný rodinný dom „Vila P“ na Karlovarskej na Západe, postavený vlani.
Zo 76 prihlásených v 6 kategóriách vybrala porota finálové nominácie. Bez rozdielu kategórií ľudia hlasovaním na www.sme.sk rozhodli. Najviac sa im páči Vila P.

Spokojnosť na 95 percent

Po Cene Dušana Jurkoviča (2004 – za Základnú umeleckú školu v Smižanoch) a 2 nomináciách na CE•ZA•AR-a (2004 – za pešiu zónu v Liptovskom Mikuláši a 2010 – za Vedeckú knižnicu v Košiciach) 3. „mečbal“ v tejto súťaži premenili.
„Ďakujeme čitateľom za sympatie a hlas,“ reaguje Burák junior (34). Cenu im dali pred pár dňami.
„Zadanie investora (podnikateľ – statik, 4–členná rodina) bolo len, aby sa dobre bývalo,“ spomína Burák starší (59). Jeho syn dodal, že chceli, aby bol dom iný než ostatné na ulici: „Spokojný som na 95 %.“ Vilu P radia do svojej Top 5.
Trojpodlažný dom stojí na ploche približne 12×7 metrov. Súčet podlahových plôch je asi 350 m2. Podľa projektantov išlo o stavebnú investíciu okolo 1 000 eur/m2.

Vyhrali vďaka „lešeniu“?

Na internete si ľudia robia „srandu“, že robotníci zabudli pri dome lešenie (oceľová terasová konštrukcia vedľa celopresklenej fasády).
„Nezabudli. My sme ho tam nechali naschvál,“ smeje sa D. Burák, ktorý si myslí, že i vďaka „lešeniu“ za nich ľudia zahlasovali.
Špecialitou sú i vnútorné zámerne obnažené surové betónové steny, kontrastujúce s drevom.
„Prínosom je aj krytá 4-metrová terasa po celej šírke domu, predlžujúca interiér.“ Dom je energeticky takmer pasívny a ekologický, WC splachujú i dažďovou vodou.
M. Burák prezradil, že domáci má pocit, že každý deň svieti slnko. „Keď je doma sám, necíti sa osamelý. Keď je dom plný, všetci sa zmestia. To sa nie vždy podarí.“

Zdroj: Denník SME
Autor: Jaroslav Vrábeľ

Viac na: http://kosice.korzar.sme.sk/…ku-cenu.html