VSE
Elektrický prúd je príčinou rôznych dejov v elektrickom obvode. Elektrický prúd vo vodiči sa môže definovať pohybom voľných elektrónov medzi atómami vodiča. Elektróny ako záporné častice elektriny sa pohybujú od zápornej svorky zdroja ku kladnej svorke zdroja. Tento smer je však opačný ako zodpovedá definícií smeru elektrického prúdu. Pretože pod pohybom elektrónov sa dá predstaviť pohyb elektrického náboja, matematicky možno definovať elektrický prúd ako veľkosť náboja Q, ktorý prejde cez prierez vodiča za jednotku času: pri tom sa náboj pohybuje od kladnej svorky zdroja cez vonkajšiu časť obvodu k zápornej svorke zdroja. Hovorí sa že v tomto smere tečie aj elektrický prúd cez vodič, hoci je to opačný smer ako smer toku elektrónov.
Akcentovaním polohy dostavby v sútoku imaginárnych siločiar tvorených bývalým korytom mŕtveho ramena Hornádu /dnes podzemnou dopravnou tepnou/ vzniká originálna hmota znázorňujúca abstrahovanú “elektrickú cievku”, resp. prúdenie elektrickej energie ako odkaz na jadro pôsobenia spoločnosti. Dostavba uzatvára štruktúru mestského bloku do ucelenej formy, svojim nárožným akcentom odvráteným od historického jadra vytvára zaujímavý komunikačný trojuholník medzi budovami Auparku, krytej plavárne a VSE. Svojim merítkom a výrazom sa snaží zapadnúť do stávajúcej štruktúry administratívnej budovy, zároveň ho citlivým spôsobom akcentuje. Dominantné pôsobenie neďalekého Jakabovho paláca, symbolického to vstupu do historického jadra mesta, podmaňujúceho okolitý priestor svojou bohatou neogotickou, vertikálnou štruktúrou navrhovaná dostavba podčiarkuje svojou horizontalitou a ambivalentnou fasádou. Dostavba je nevrhnutá ako štvorpodlažná, variantne ako päť podlažná, so zapusteným posledným podlažím.
Parkovanie je riešené pod budovou v dvojúrovňovej parkovacej garáži napojenej na dopravnú tepnu Štefánikovej ulice vytvorením zaraďovacieho pruhu a vjazdom do garáže v mieste styku pôvodnej budovy a dostavby. Cez tento uzol je možné plynulé prepojenie s dvorom /miestom stávajúceho parkovania/, ktoré sa nám však na navrhovaný počet zamestnancov javí ako nedostatočné/. Návrh počíta aj s alternatívnym využitím dvora ako miestom oddychu, prip. ako s centrálnym foyerom prestrešeným sklenenou strechou. Najvyššie podlažie počíta s umiestnením dvoch átrií, jedným otvoreným do exteriéru so zeleňou, drevenou terasou a sedením, teda s vytvorením oázy oddychu a zelene a druhým interiérovým so sklenenou strechou a zaujímavým presvetlením
openspacu. Navrhovaná budova kladie dôraz na ekologické aspekty a princípy trvalej udržateľnosti prevádzky, južná fasáda je v celom rozsahu tienená predsadenými exteriérovými lamelami, ktoré zároveň spoluvytvárajú originálny architektonický detail vyššie spomenutého prúdenia média energie, či podobnosť elektrickej cievke. Podzemné podlažie garáže vytvára akumuláciu chladnejšieho vzduchu a zabezpečí samovoľné prúdenie a výmenu vzduchu smerom nahor do openspace.
- Projekt
- 2015
- Investor
- Východoslovenské elektrárne - RWE group, a.s.
- Lokalita
-
Mlynská 31, Košice