Domov dôchodcov SNV

Stavba predstavuje vostavbu do podkrovia jestvujúceho domova dôchodcov. Podkrovie bolo realizované pre účely pôjdneho priestoru a vyriešenia zatekania plochých striech. Architektonická úroveň pôvodného riešenia znehodnotila pôvodnú kompozíciu a nevytvorila predpoklady optimálneho presvetlenia budúcich prevádzok. Hľadanie architektonického výrazu sme preto považovali za dôležitý krok. Limitom bolo maximálne zhodnotenie stavebných konštrukcií. Stolicový oceľový krov je využitý na 98%. „Suknička“ na obvode je odstránená a nahradená jednoduchším riešením. Dosky loggií sú sprístupnené pre ich využitie. Vostavba sa tak prejaví ako nový architektonický prvok tvorený vertikálnymi oknami a Cetrisovým obkladom. Z juhu je zvýraznený balkónmi so sklenenými predeľovacími stienkami a sklenenými resp. textilnými vysúvateľnými markízami.

3. N.P. je spojené s jestvujúcim domovom dôchodcov dvoma jestvujúcimi schodiska a jedným novým. Dva jestvujúce výťahy budú vytiahnuté na 3.N.P. s úpravou strojovne a presmerovaním hlavného vstupu výťahu A v prízemí na vrátnicu. Pultový výťah bude tak isto presmerovaný aj na 3.N.P. V zrkadle nového schodiska je vytvorená rezerva pre ďalší osobný výťah hydraulického typu so strojovňou v suteréne.

Dispozičné riešenie limitoval konštrukčný systém, preslniteľnosť priestorov a prevádzkové a požiarno – bezpečnostné hľadisko. Jednoposteľové izby s balkónmi budú orientované na juh. Po krajoch budú dvojposteľové apartmány. Izby sú navrhované pre mobilných s hygienickým jadrom (WC, umývadlo, sprchovací kút). Na severnom okraji krídla budú servisné priestory – sestry so zázemím, kuchynka s jedálňou, kúpeľňou, dielňou, spoločenskými miestnosťami atď a tiež 2 izby prechodného ubytovania. Obytné bunky sú sprístupnené chodbou vyústenou do foyeru – spoločenského priestoru s veľkým strešným svetlíkom a vysadenou zeleňou v zabudovaných kvetináčoch. Priestor je určený na oddych, spoločenské kontakty doplnený kavomatmi a biliardovými stolmi.

Vikier s východnej strany bude odstránený a strecha nad únikovým schodiskom bude demontovaná a nahradená zjednodušenou oceľovou konštrukciou so sklenenou markízou, podesta bude rozšírená a podopretá novým oceľovým stĺpom. Demontované budú stropy výťahových šachiet a presunuté vyššie. Južná atika bude tak isto demontovaná a nahradená novou konštrukciou s cetrisovým obkladom. Tá sa využije po celom obvode stavby. Nosná konštrukcia bude murovaná. Vnútorné priečky budú sadrokartónové so zvýšenou akustickou izoláciou medzi izbami.

Projekt
2005
Realizácia
2008
Investor
Mesto Spišská Nová Ves
Lokalita
ul. Brezová 32, Spišská Nová Ves

Vybrané projekty

*Aktuálne

PF 2018

Čo dodať na záver roka? Spolu sme dosiahli vrchol, tak si to užime :)

Viac

Cena Dušana Jurkoviča 2017

Cena za najlepšiu architektúra roka putuje k nám na východ :) Tentokrát s hrdosťou za dielo Mlyn Humenné .

Viac

Mlyn Humenné v novom ARCHu

Mlyny – stavby a stroje súčasne – patrili u nás k najrozšírenejším tradičným výrobným prostriedkom. Na ich

Viac

Rozhovor v Denníku N

Pár slov a rád na tému ako bývať.

Viac

Infocentrum Botanická záhrada

Nové infocentrum a vstupné priestory do Košickej Botanickej záhrady

Viac

Odporúčané produkty AtriumShopu

Kniha Mestské zásahy Kežmarok

12,90 €

Viac

VIANOČNÝ BALÍČEK

19,90 €

Viac

Kniha East Side Architecture

19,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Trnava

12,90 €

Viac

Kniha DETLUP

39,00 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Brezno

12,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Liptovský Mikuláš

9,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Nitra

12,90 €

Viac

Kniha Medzimestské zásahy Košice - Prešov

19,90 €

Viac

Kniha Mestské zásahy Humenné

9,90 €

Viac

Fairy Tales - New Place

33,00 €

Viac

Atrium Black Cube Shirt 01

19,90 €

Viac

MORPH Shirt 03

19,90 €

Viac

MORPH Shirt 01

19,90 €

Viac

MORPH Shirt 02

19,90 €

Viac

Icon Shirt of SPOT Vazecka

19,90 €

Viac

Sketch Shirt Vinne

19,90 €

Viac