Vedecká knižnica Košice
Médiá o nás

Médiá o nás

Ako jediný ateliér zo Slovenska sme dostali možnosť publikovať svoju prácu v prestížnom vydavateľstve Phaidon.

Aká je ta najlepšia architektúra na Východe Slovenska

Aká je ta najlepšia architektúra na Východe Slovenska

Nemá lokálne špecifiká, ktoré by jej zbytočne uberali na kvalite, a aj preto sa dá porovnávať s Európou. Tím mladých autorov zmapoval, čo dobré sa postavilo medzi Popradom a Čiernou nad Tisou za posledných pätnásť rokov. Výsledok je viac než dobrý.

viac »

Vila M – dokonalá premena

Vila M - dokonalá premena

Pozemok, na ktorom sa kompletne prestavaný dom nachádza, stojí v Košiciach neďaleko rekreačnej zóny. V jeho okolí prevláda skôr solitérna výstavba rodinných domov s rozličným výškovým členením a nepriamou uličnou líniou.

viac »

M ako Vila

M ako Vila

S radosťou sledujeme, ako sa víkendové chatky a prázdninové domy košického Čermeľa postupne transformujú na kultivované mestské vily, vytvárajúc príjemnú pamäťovú stopu na mape mesta.

viac »

East Side Architecture

East Side Architecture

Pri príležitosti septembrového vydania monografie o súčasnej architektúre na východe Slovenska "East Side Architecture" sme sa zhovárali s jej iniciátorom architektom Michalom Burákom.

viac »

Urban Interventions a Mestský zásah Pod Mostom

Urban Interventions a Mestský zásah Pod Mostom

Každá oblasť, región či celá krajina má svoje špecifické postavenie hodnôt, čo sa odráža na každom verejnom priestore. Definujú ho ľudia, ktorí tam žijú, no zároveň samotný priestor – ak chcete, ulica alebo námestie, pasáž či výťah – formuje tých istých ľudí. V období industrializácie, keď bola výstavba podriadená konceptu vládnúceho režimu, bolo v tomto duchu vytvorených množstvo verejných priestorov, existujúce boli zanedbávané. Teraz je ich však potrebné naplniť životom, upraviť a prispôsobiť novým spoločenským potrebám. Európske hlavné mesto kultúry, ktorým sa Košice stávajú, si vyžaduje transformáciu nielen miest, ale aj myslenia jeho obyvateľov, aby dokázali prijať a pochopiť, alebo aspoň rešpektovať nový druh priemyslu, pre ktorý sa tu vytvára potenciál. Obyvatelia očakávajú, že politik vie, čo má pre nich robiť, no bez upozornení a neustálej konfrontácie názorov dochádza k rozporným činom. Dôležité je tiež uvedomiť si postavenie nezávislých odborníkov v spoločnosti, ktoré sa mení rovnako ako celá spoločnosť. Ak sa jej dokážeme otvoriť, môže sa transformovať a my vzájomne obohacovať. Medzi nimi aj architekti, ktorých vzdelanie a pôsobenie im malo dať schopnosti správne navrhovať fungujúci verejný priestor pre konkrétnu lokalitu a skupinu.

viac »

Košické výmenníky pokračujú

Košické výmenníky pokračujú

Architektúra a voľný čas? „A koho voľný čas máš na mysli?“ upozornil ma so smiechom jeden zo spoluautorov pri rozhovore o výmenníkoch. Pre každú osobnosť je voľný čas iný pojem a každý ho aj iným spôsobom využije. Sídliskové urbanizmy obsahujú množstvo verejného priestoru a ľudí, ktorí by sa radi spojili pri svojich voľnočasových aktivitách, no paradoxne máme málo priestorov, ktoré by to umožnili. Malá diverzita funkcií slovenského funkcionalistického bývania je všeobecným problémom ich obyvateľov.

viac »

Nový život v nových bytoch

Nový život v nových bytoch

Chátrajúci objekt starého nefunkčného mlyna dostane podľa projektu z dielne architektonického štúdia Atrium novú tvár. Ruka v ruke s ňou prichádza aj nová funkcia.

viac »

Architektúra z iného sveta

Architektúra z iného sveta

Odvážna a expresívna forma architektonického diela – fasáda zvrásnená v rytme kosouhlých plôch.

viac »

Atrium – Lexicon of architecture

Atrium - Lexicon of architecture

Prestížny Thajský architektonický magazín B-1 priniesol rozsiahlu reportáž o našom ateliéry a našej architektúre.

viac »

OBNOVA EURÓPSKEJ KONTINUITY, ALEBO ČO VIDÍ JAKOBY?

OBNOVA EURÓPSKEJ KONTINUITY, ALEBO ČO VIDÍ JAKOBY?

Medzi posledne menované tendencie sa zaradila a dlhé roky úspešne v tejto názorovej sfére pôsobí skupina okolo architekta Dušana Buráka s názvom Architektonické štúdio Atrium. Ctí kontext svojho regiónu a hybridizuje jeho motívy s aktuálnymi architektonickými tendenciami európskej architektonickej scény. Mnohé veci tu nie sú vôbec ľahké. Svet východu, vždy trpiaci tlmenejším rozvojom ako slovenský západ, kraj kruto prevalcovaný vojnou, ktorá znamenala hiát dodnes zreteľný, heroické a netolerantné socialistické intervencie, ktoré nekompromisne nastolili nový poriadok (pravda neraz z titulu rovnostárstva priaznivý voči východu), nová, možno priveľkorysá a jalová architektúra – to sú dodnes zreteľné zásahy, ktoré formujú tieto kraje.

viac »

Východ nestavia len kostoly

Východ nestavia len kostoly

Z osemnástich nominovaných stavieb v tohtoročnej Cene za architektúru (CEZAAR) sú len dve na východnom Slovensku. O tom, že neboli do počtu, svedčí aj fakt, že obe získali ocenenia. Cenu verejnosti si odniesli architekti z košického štúdia Atrium za svoju Vilu P. To upriamilo pozornosť na región, ktorý navonok vykazuje skôr architektonickú diétu. Aj z tohto dôvodu sa Dušan a Michal Burákovci z Atria zameriavajú nielen na navrhovanie stavieb, ale aj na zviditeľnenie a rozhýbanie architektúry na východnom Slovensku.

viac »

Košická Vila P

Košická Vila P

Ak by sa väčšiny z nás niekto spýtal, či by chcel bývať v dome, kde steny a strop vo vnútri budú na niektorých miestach z holého betónu, asi by povedal jasné nie, lebo už len pri vyslovení slova betón cíti niečo surové, studené, nedorobené. Že to tak nemusí byť, dokazuje vila P, za ktorú je košické Architektonické štúdio Atrium získalo tohtoročnú cenu CE.ZA.AR.

viac »

Dom dvoch tvárí

Dom dvoch tvárí

Medzi horúcimi adeptmi na ocenenie ce·za·ar 2012 sa ocitla aj vila v Košiciach, ktorú architektonické štúdio Atrium pevne zakotvilo v racionálnej pravouhlej estetike.

viac »

Pri dome „zabudli lešenie“. Vyhrali architektonickú cenu.

Pri dome „zabudli lešenie“. Vyhrali architektonickú cenu.

Projektanti otec a syn Burákovci „zabudli“ pri dome „lešenie“. Sympatie ľudí im vyniesli prestížnu cenu.

viac »

VILA P

VILA P

O tom, že i v našich podmienkach kde-tu uzrie svetlo sveta výnimočný architektonický počin, svedčí realizácia projektu Vila P. Súkromný investor túžiaci po novom bývaní sa so zadaním obrátil na skúsený rodinný tandem – architektov Dušana Buráka a Michala Buráka, ktorí za toto dielo získali nielen skvelý pocit prameniaci z maximálnej spokojnosti majiteľa nehnuteľnosti, ale i ďalšiu – v poradí už tretiu – nomináciu na prestížnu cenu za architektúru CE .ZA .AR pre Architektonické štúdio Atrium.

viac »

Vila s átriom

Vila s átriom

Suchodolinská ulica v Košiciach ústi do Čermeľského údolia, ktoré bolo od polovice 19. storočia obľúbeným miestom výstavby letných alebo záhradných domov. Vtedajší Košičania už aj v 19. storočí unikali, spolu s rodinami, sem do chladnejšej doliny s hustým lesným porastom hlavne pred letnými horúčavami.

viac »

Naše stavby v časopise ARCHITEKT

Naše stavby v časopise ARCHITEKT

Český časopis ARCHITEKT priniesol rozsiahlu reportáž o architektúre na východe Slovenska v rámci projektu East Side Architecture. Dve naše stavby - ArtSchool Smižany a Pamätník B. Bjornsona priamo recenzované.

viac »

Vila P na portáli Designboom.com

Vila P na portáli Designboom.com

slovakian firm architektonicke studio atrium have recently completed 'villa P', a single family residence in karlovarská ul., košice, slovakia. nestled into the terrain, the west-facing glazed facade is bordered with an open steel frame to support and shelter an above-ground level terrace. a zigzagged swatch of wooden planks contrast the linear struts of the attached charcoal framework. a green roof above the garage.

viac »

Zámer či nevyhnutnosť?

Zámer či nevyhnutnosť?

Svahovitý terén, ťažko prístupný pozemok v blízkosti lesa a súkromný investor, ktorý chcel bývať práve tu – Výzva, ktorá stála pri zrode Vily A. Architektom z A rchitektonického štúdia Atrium sa podarilo vytvoriť návrh rodinného domu narúšajúceho vidiecky stereotyp a pritom rešpektujúceho prostredie, krajinu, prírodu – Nekonvenčné vidiecke bývanie.

viac »

Výstava mesiaca

Výstava mesiaca

Výstava Atrium 20+1 ako výstava mesiaca v časopise ARCH.

viac »

Michal Burák: Kvalita prostredia a kvalita života spolu úzko súvisia

Michal Burák: Kvalita prostredia a kvalita života spolu úzko súvisia

Michal Burák patrí k architektom, ktorí sa venujú navrhovaniu budov aj územnému plánovaniu. Prácu v oboch sférach považuje za vzájomne prínosnú, dokáže sa vďaka nej pozrieť na budovu v širších súvislostiach a, naopak, pri územnom plánovaní myslieť na reálnu mierku či detail navrhovaných priestorov, v akej človek v skutočnosti žije. Tieto dve oblasti mu však akoby nestačili. Venuje sa aj výstavám, tvorbe knižných publikácií o architektúre a urbanizme a hlavne vývoju a prevádzkovaniu informačného portálu o územnom plánovaní, k čomu ho motivuje hlavne snaha o participáciu verejnosti na procese územného navrhovania.

viac »

Atrium, štúdio pre ktoré nie je žiadna téma tabu

Atrium, štúdio pre ktoré nie je žiadna téma tabu

Každá architektúra, veľká či malá, znamená pre nich výzvu objaviť niečo nové. Počas svojej existencie obsiahli vraj všetky typologické varianty. V poslednom čase však svoju architektonickú činnosť zameriavajú na vývoj oblasti ekológie a trvalej udržateľnosti.

viac »

Pamätník nepostaveného pamätníka

Pamätník nepostaveného pamätníka

Z príležitosti stého výročia úmrtia Bjørnostjerne Martiniusa Bjørnsona (1832 –1910), syna duchovného pastiera, spisovateľa, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru (1903) a snáď najznámejšieho cudzinca – obrancu práv Slovákov počas národnej emancipácie – sme postavili pamätník aj na Slovensku.

viac »

Dobré činy dobrých ľudí sú svetlom tohto sveta

Dobré činy dobrých ľudí sú svetlom tohto sveta

V tomto roku si Nórsko spolu s celým kultúrnym svetom pripomína sto rokov, ktoré uplynuli od smrti Björnostjerne Björnsona (1832 –1910), nórskeho spisovateľa, básnika, publicistu, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

viac »

Mestské zásahy Košice

Mestské zásahy  Košice

Spoznajte naše projekty pre Mestské zásahy Košice 2011.

viac »

Architektúra posunu

Architektúra posunu

Verejné stavby sa tešili zvýšenej pozornosti aj z pohľadu teórie architektúry. Vitruvius hneď v II. kapitole prvej knihy píše: „Veřejné stavby se dělí na troje, z nichž jedny jsou obranné, druhé náboženské, třetí obecně prospěšné… …k účelům obecně prospěšným (patří) stavby věrejných objektů, jako např. přístavů, for, portiků, lázní, divadel promenád a závodních drah a ostatní zařízení podobných účelů na veřejných místech. 2. Pri provádění těchto prací se však musí dbát jejich pevnosti, účelnosti a ladnosti (utilitas firmitas a venustas)… /1/ Po Vitruviovi venovala patričnú pozornosť verejným stavbám aj renesančná teória architektúry a aj teórie neskôr. Mohli by sme povedať, že sa tak neustále prejavovala (prejavuje) nejaká spoločenská potreba alebo požiadavka patričnej kvality stavieb pochádzajúcich z prostredia slúžiaceho širokej verejnosti.

viac »

Nová Slovenská architektúra

Nová Slovenská architektúra

Vydavateľstvo Slovart, autor Henrieta Moravčíková

viac »

Formalizmom sa snažíme vyhýbať

Formalizmom sa snažíme  vyhýbať

Michal Burák v rozhovore s Andreou Bacovou pre časopis ARCH

viac »

Vojnové pohrebisko v Bodružali s novou tvárou

Vojnové pohrebisko v Bodružali s novou tvárou

V obci Bodružal nedaľeko Svidníka nedávno dokončili pomník pre padlých vojakov prvej svetovej vojny. Leží na existujúcom obecnom cintoríne v tesnej blízkosti dreveného artikulárneho kostolíka, ktorý je zapísaný do zoznamu kultúrnych pamiatok. Pohrebisko tvorí spolu 39 masových hrobov, kde je pochovaných 400 vojakov rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Susedstvo s dreveným kostolíkom do značnej miery ovplyvnilo aj celkový výraz bodružalského pohrebiska.

viac »

Vojnové pohrebisko v Bodružali

Vojnové pohrebisko v Bodružali

Blízkosť dreveného kostola do značnej miery ovplyvnila celkový výraz navrhnutého riešenia, kde použitý materiál kríža a lavičky je práve drevo, respektíve drevené fošne ukladané na seba. Vzniká určitý vzťah medzi kostolom, prírodou a pohrebiskom. Pôvodný terén pohrebiska je vyrovnaný a mierne zodvihnutý, čím vzniká veľkosťou a štvorcovou pravidelnosťou dominantná plocha (rez), na ktorej sú okrem spomenutého dreveného kríža a lavičky, taktiež rovnomerne rozmiestnené náhrobné kamene v počte 39 kusov. Tieto tvoria betónové kvádre s otlačenými letokruhmi dreveného debnenia symbolizujúce "les vyrúbaných stromov". Plocha je zatrávnená a teda svojím povrchom a materiálom nijako nekonkuruje okoliu, ale pietne miesto predsa zdôrazňuje.

viac »

Vila A – Dom(ov)

Vila A - Dom(ov)

V porovnaní so slimákom alebo korytnačkou nie sme k svojim príbytkom fyzicky fixovaní, naopak, náš dom(ov) je neoddeliteľný od krajiny a miesta. Prečo sa napriek tomu vlastné domy stávajú pre mnohých ľudí bremenom? Privilégium človeka samostatne sa rozhodnúť, nesie so sebou zodpovednosť za výber, pochopenie a rešpektovanie prostredia, do ktorého vstupuje.

viac »

Pamäť a miesto

Pamäť a miesto

…úcta k reliktom minulosti vyplýva z ľudskej prirodzenosti: ľudská schopnosť uvedomiť si seba samého generuje nielen pamäť, ale aj strach, a v dôsledku toho aj potrebu sebaidentifikácie s predkami.

viac »

Art School in Phaidon

Art School in Phaidon

ArtSchool Smižany sa ako jediná stavba zo Slovenska dostala do prestížneho vydania Phaidon Svetového Atlasu Architektúry 21. storočia.

viac »

1000× European Architecture

1000x European Architecture

Vydavateľstvo Braun Publishing, Švajčiarsko

viac »

Fluidum drobnej stavby

Fluidum drobnej stavby

Slovenská komora architektov už deviatykrát udelí Cenu za architektúru CE*ZA*AR 2010. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa uskutoční 30. septembra v Bratislave.

viac »

Architekúra knižnice

Architekúra knižnice

Štátna vedecká knižnica v Košiciach je vlastníkom budovy bývalej väznice a ako investor pristúpila k jej rekonštrukcii vzhľadom na moderné potreby usporiadania konferencií, výstav, alebo literárnych a komorných hudobných podujatí

viac »

Klietka poznania

Klietka poznania

Aj takto by sa dala stručne charakterizovať nová Multifunkčná sála a stredisko vedecko-technických informácií Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, ktorej autorom je renomované Architektonické štúdio Atrium z Košíc, držiteľ Ceny Dušana Jurkoviča za rok 2004. Podľa slov autorov „koncept sa nie náhodou nesie v znamení väzenského minimalizmu, pôvodná funkcia tejto pamiatkovo chránenej budovy bola totiž práve väznica“.

viac »

Energo Control Košice

Energo Control Košice

V Košiciach neďaleko železničnej stanice zrekonštruovali a nadstavili zaujímavú historickú, nie však pamiatkovo chránenú budovu bývalých plynární. Nové funkčné využitie – pre administratívny účel – si vyžiadalo rozšírenie kapacity budovy, z čoho vyplynulo aj samotné architektonické riešenie. Na prvý pohľad možno vidieť hmotové aj materiálové odlíšenie pôvodnej časti budovy od novej. Súčasťou projektu je aj postupné dobudovanie celého areálu.

viac »

Nadstavba ako kapota

Nadstavba ako kapota

Pod konverziou industriálneho objektu v Košiciach na administratívne centrum Energo Control je podpísané architektonické štúdio ATRIUM. Jeho ZUŠ v Smižanoch patrí k najkrajším stavbám sveta - bola zaradená do Svetového atlasu architektúry 21. storočia.

viac »

Atrium sa snaží kresliť pravdu do priestoru

 Atrium sa snaží kresliť pravdu do priestoru

Činnosť košického architektonického štúdia Atrium sa odvíja od symboliky jeho názvu. V jednom priestore chce poskytnúť vyvážený pohľad na celok a detail – od širšieho urbanistického riešenia cez architektúru až k interiéru a umeniu. Na otázku architektonického rukopisu odpovedá Ing. arch. Dušan Burák, CSc., že „vychádza z úlohy architekta – a ten je slúžiť. Čiže cez poznanie prostredia, finančných možností a funkcie stavby volíme aj architektonický výraz.“ Atrium sa pokúša experimentovať, ale odmieta exhibicionizmus. Jeho členom je najviac ľúto za nezrealizovanými projektmi, no súhlasia, že Základná umelecká škola v Smižanoch (Cena Dušana Jurkoviča 2004) patrí k doterajším vrcholom ich tvorby. Aj v prípade tejto školy platí, že menej slov môže pravdivo vyjadriť podstatu vecí.

viac »

City Visions

City Visions

Berlage Institute Rotterdam a Centre for CE Architecture Praha organizujú projekt City Visions Europe, ktorý bude prebiehať až do r. 2010. Projekt si kladie za cieľ stimulovať odbornú debatu na tému blízkeho vývoja štvorice vybraných európskych miest. Taktiež sa zaoberá uvažovaním o architektúre vo vzťahu k vývoju európskych miest, ich histórii, ale najmä budúceho rastu. Zapojené mestá boli alebo sú kandidátmi na titul Európske mesto kultúry." (kosice13.sk)

viac »

Architektúra – hra o prekvapenie

Architektúra - hra o prekvapenie

Cenu Dušana Jurkoviča 2004 získala Základní umělecká škola Smižany košického architektonického studia Atrium. O vítězném projektu, architektuře a dalších realizacích a studiích jsme hovořili s architektem Dušanem Burákem. Cena Dušana Jurkoviča je nejvyšším oceněním, které uděluje každoročně Spolok architektov Slovenska za realizované dílo v oblasti architektury na Slovensku. Z deseti architektonických děl přihlášených do letošního ročníku udělila mezinárodní porota tuto cenu Základní umělecké škole ve Smižanech. Jejími autory a autorským spolupracovníkem jsou Dušan Burák, Michal Burák a Ctibor Reiskup z architektonického studia Atrium Košice. Porota ocenila, že škola je „navrhnutá a realizovaná vo veľmi sviežom súčasnom duchu, s citom pre miestnu mierku, pre jednoduchú, elegantnú konštrukciu, farebnosťou a kompozíciou odvážne dopĺňajúcou vidiecku zástavbu. I keď nie je vrcholným architektonickým počinom, je nesporným prínosom a môže byť dôležitým impulzom pre smerovanie ďalšieho vývoja slovenskej architektúry vidieka.“ Jak uvedli autoři, projekt vznikl z podnětu amerického investora slovenského původu Dr. Ing. Dezidera Eugena Slavoje, který se na sklonku svého života rozhodl darovat rodné Spiši školu. Budova stojí v centru vesnice na místě bývalého „kantorského“ domu a totálně využívá parcelu – kopíruje její tvar a stopy nárožního domu. Kompozice stavby vychází z měřítka obce, historických daností a z funkce objektu. Pokouší sa reagovat na pocity dětí – velikost, barva, volnost apod., se snahou o vytvorenie „jejich vlastní školy“ (na průčelí jsou citace prací žáků).

viac »

Ako trafiť klinec po hlave (rozhovor s architektmi z Atria)

Ako trafiť klinec po hlave (rozhovor s architektmi z Atria)

Košické architektonické štúdio Atrium bolo vytvorené v roku 1991 s cieľom integrovať architektúru, urbanizmus, interiér, dizajn a ostatné zložky tvorby do jedného priestoru. Architekti z Atria sú laureátmi viacerých medzinárodných a celoštátných ocenení pre architektúru a urbanizmus. Viac na www.atrium-archstudio.sk . Nielen o stave súčasnej slovenskej architektúry sme sa rozprávali s jadrom Atria – Ing. arch. Dušanom Burákom, Csc. a Ing. Michalom Burákom.

viac »

Demokreácia

Demokreácia

Výber najlepších slovenských realizácii v poľskom časopise Architektura Morator

viac »

Dom ako detská skladačka

Dom ako detská skladačka

Cena Dušana Jurkoviča je najvyšším ocenením, ktoré každoročne udeľuje Spolok architektov Slovenska (SAS) za realizované dielo v oblasti architektúry. Začiatkom októbra zasadala na pôde SAS medzinárodná porota Jurkovičovej ceny pre rok 2004 za predsedníctva českého architekta Petra Uhlířa. Do súťaže bolo tento rok prihlásených desať diel. Porota rozhodla udeliť Cenu Dušana Jurkoviča 2004 dielu Základná umelecká škola v Smižanoch, ktorej autormi sú košickí architekti Dušan Burák, Michal Burák a Ctibor Reiskup z Architektonického štúdia Atrium. „Cenu si veľmi vážime,“ hovorí Dušan Burák. „Ide o absolútnu cenu pre architektúru za príslušný kalendárny rok. Jej dlhoročná tradícia, medzinárodná porota a medzinárodné akceptovanie v nás vyvolávajú pokoru, takisto ako osoba Dušana Jurkoviča.“ Odovzdanie ceny sa uskutoční 8. decembra 2004, keď bude v priestoroch SAS v Bratislave otvorená aj výstava zúčastnených návrhov.

viac »

Znovuzrodenie v architektúre

Znovuzrodenie v architektúre

…“zapamätajte si jednu vec, jeden nesporný poznatok, že totiž tradíciu tvorí reťaz všetkých postupných revolučných udalostí z minulosti“… povedal Le Corbusier v roku 1958.

viac »

Vkus sa mení k lepšiemu

Vkus sa mení k lepšiemu

Na otázky odpovedá Michal Burák, absolvent košickej Technickej univerzity, jeden z členov Architektonického štúdia Atrium z Košíc.

viac »

Impulz pre architektúru vidieka

Impulz pre architektúru vidieka

Dušan Burák: Boli sme prekvapení, od prvej architektonickej škice sme však tušili, že „cesta“ je správna.

viac »

Na skok v ateliéri Atrium

Na skok v ateliéri Atrium

S ing.arch.Dušanom Burákom, z ateliéru Atrium v Košiciach, hovoríme o Zlatej žile, bicyklovaní a o Základnej umeleckej škole v Smižanoch, za ktorú v minulom roku získal tento architektonický ateliér cenu Dušana Jurkoviča.

viac »

Olympiáda 2006

Olympiáda 2006

Aj keď rozhodnutie o mieste konania zimných olympijských hier v roku 2002 je za nami, optimisti s nádejou pozerajú do roku 2006 dúfajúc, že Slovensko dostane príležitosť' k pozitívnej celosvetovej prezentácii pri príležitosti konania tohto špičkového športového podujatia. Myšlienka na výstavbu športových objektov vzrušila viacero slovenských projekčných ateliérov, ktoré už vypracovali niekoľko štúdií. Dnes sa zoznámime s urbanisticko – architektonickou štúdiou Sídla Medzinárodného olympijského výboru v Poprade , ktorý členov výboru zaujal najviac. Jej autormi sú architekti Dušan Burák, Martin Koniar, Ján Sekan a Pavol Šimko. Autorom animácie, vďaka ktorej sa zvizualizovaný objekt stal rýchlo zrozumiteľným a prehľadným aj pre stále časovo zaneprázdnených členov olympijského výboru, bol Michal Burák.

viac »

Doprava verzus obytné prostredie

Doprava verzus obytné prostredie

Na začiatku azda zamyslenie filozofa: „Za dnešného stavu urbanizmu je doprava mrhaním najcennejšou hodnotou v ľudskom živote – časom. Dnes sa 10 – 20 % života v bdelom stave premárni nutnou a skoro vždy namáhavou prepravou. Preto všetky súdobé urbanistické projekty vychádzajú z významu času potrebného k doprave a pokladajú automobil za východisko z potiaží. Avšak auto je liek, ktorý je podobne ako mnoho iných liekov zároveň jedom. A zatiaľ nemôžeme s určitosťou povedať, či pôsobí viac ako liek, alebo ako jed.“

viac »