Denník N - Aké najčastejšie chyby robíme pri zariaďovaní bytu alebo domu

Televízia je mŕtva, laminát je fejk, zabudnite na bodové svetlá, sadrokartón, marhuľovú farbu, sklené poličky a štandardnú kuchyňu, radia slovenskí architekti a dizajnéri.
Pred tým, než vyrazíte do obchodu s nábytkom, premýšľajte, čo vo svojom byte naozaj chcete robiť a nie nad tým, ako by mal vyzerať. (Byt M / toito architekti) Foto – Katarína Príkopská.
Oslovili sme piatich slovenských architektov a dizajnérov a pýtali sa ich, aké najčastejšie chyby robíme pri zariaďovaní bytu alebo domu.
Oni majú za sebou množstvo realizácií a vidia oveľa lepšie ako my, čo si so sebou nesieme iba ako nešťastné stereotypy z predajní s nábytkom alebo prežitky z obývačiek a kuchýň nášho detstva.
Prečítajte si postrehy Lukáša Kordíka (GutGut), Michala Staška, Matúša Valla (Vallo Sadovský Architects), Michala Buráka (Atrium Architekti), ateliéru toito a pozrite sa, ako robia interiéry profesionáli.


Tu je teda pár vtipných rád, ktoré sme poskytli Denníku N – samozrejme s nadsádzkou:)

  1. Sadrokartón, kam len oko dovidí – prvá z piatich najzásadnejších chýb, ktoré robíme v interiéroch.
  2. Znižovanie stropov a zmenšovanie okenných otvorov pre úsporu energií – druhá chyba, ktorou sami sebe uberáme o životný priestor.
  3. Bodové svietidlá, veľa bodových svietidiel, a ak je to možné, tak farebné – nemusíme si za každú cenu vytvoriť „hviezdnu“ oblohu nad hlavou.
  4. Sklené poličky s antikorovými, prípadne mosadznými konzolkami v kúpeľni – dnes už naozaj už existujú aj iné materiály.
  5. Barový pult z čerešňovej, prípadne bukovej dyhy – zdá sa, že v našich bytoch a domoch nemôže chýbať za žiadnych okolností:).